Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vývoj koní začal před více než  šedesáti miliony let a promítly se v něm změny klimatu a životního prostředí ke kterým v té době docházelo.

Eohippus

Obrazek

Eohippus dorůstal výšky v kohoutku 25-35 cm.Prsty(na předních nohou čtyři,na zadních tři) měly měkké nášlapné polštířky a na koncích byly opatřeny rohovitými nehty podobnými kopýtkům.Klenutý hřbet byl pravděpodobně vzorován pruhy či skvrnami jako u některých dnešních jelenů.Oči měl umístěné ve střední části hlavy.

Mesohippus

Obrazek

Mesohippus dorůstal výšky 45 cm.Na všech končetinách měl po třech prstech z nichž postřední byl nejsilnější.Ještě stále  měl klenutá záda,ale končetiny,krk,uši a čenich měl již mnohem delší než Eohippus.Vzor na kůži byl nejspíš málo zřetelný.

Miohippus

Obrazek

Miohippus byl dost podobný Mesohippovi.Dorůstal výšky 60 cm,krk,uši a čenich se mu prodloužily a oči se posunuly k temeni.

Merychippus

Obrazek

Merychippus měřil v kohoutku 90 cm.Postranní prsty na jeho končetinách byly zakrnělé a váhu těla nesl pouze prostřední prst.Měkké nášlapné polštářky zmizely,prodloužil se mu krk a končetiny,hřbet měl delší,rovný.Lebku měl větší a mohutnější.

Pliohippus

Obrazek

Pliohippus dorůstal výšky v kohoutku 1,22 m a vcelku měl již proporce podobné jako dnešní koně.Jediný prst pokrývalo rohovité kopyto,oči se posunuly k vrcholu hlavy a zuby se přizpůsobily pastvě.Hřbet měl rovný s neznatelným kohoutkem.Na zádech měl úhoří pruh a pravděpodobně měl zebrované končetiny.

Vývoj koně

°°°

°°°

°°°

Typ 1

°°°

°°°

°°°

Typ 2

Kůň

°°°

°°°

°°°

Typ 3

domácí

°°°

Koně

°°°

Typ 4

°°°

°°°

Tarpan lesní

°°°

Tarpan

°°°

°°°

Tarpan stepní

°°°

Tarpan

Pliohippus

Kůň Převalského

°°°

Kůň Převalského

°°°

°°°

°°°

°°°

Osel africký

°°°

Osli

°°°

°°°

Osel asijský

°°°

°°°

°°°

°°°

Kiang

°°°

°°°

°°°

°°°

Zebra Grévyho

°°°

Zebry*

°°°

°°°

Zebra stepní

°°°

°°°

°°°

°°°

Zebra horská

*patří sem ještě Zebra kvaga,ale ta je již vyhubena

Golfík

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář